CEIDG – aktualizacja danych, jak to zrobić?

Aktualizacja danych w CEIDG to coś, z czym prędzej czy później każdy przedsiębiorca będzie musiał się zmierzyć. Zmiana adresu prowadzenia działalności, uzupełnienie numeru rachunku bankowego, dodanie nowych kodów PKD w związku z rozszerzeniem działalności — to tylko niektóre z przypadków, w których należy dokonać aktualizacji wpisu do CEIDG. Istnieją dwa sposoby zaktualizowania danych, co warto zaznaczyć, obydwa są bezpłatne. CEIDG nie pobiera żadnych opłat zarówno w związku z założeniem firmy, jak ze zmianą istniejących w CEIDG danych.

Jak zaktualizować dane w CEIDG w Urzędzie?

Najprostszym i najczęściej wybieranym sposobem na aktualizację danych jest udanie się do dowolnego Urzędu Miasta bądź Gminy. Założenia firmy, jak i aktualizacji danych dokonuje się na tym samym formularzu —CEIDG-1. Warto pamiętać, by zmieniając dane, jako rodzaj wniosku wybrać punkt 3, a mianowicie wniosek o zmianę wpisu w CEIDG. Kolejnym krokiem jest wypełnienie niezbędnych danych identyfikujących takich jak imię i nazwisko, numer NIP-u czy adres. Choć wniosek liczy 5 stron, poza danymi osobowymi, na kolejnych stronach uzupełnia się jedynie te informacje, które chce się zmienić bądź dodać. Wypełnianie pozostałych pozycji nie jest konieczne. Po upewnieniu się, że wszystkie niezbędne dane zostały wpisane, wniosek należy złożyć w Urzędzie. Po upływie kilku dni naniesione zmiany powinny być widoczne w rejestrze przedsiębiorców.

Jak zaktualizować dane w CEIDG przez Internet?

Drugim i coraz częściej wybieranym przez przedsiębiorców sposobem na aktualizację danych w CEIDG jest wypełnienie wniosku i wysłanie go elektronicznie. To wygodna opcja, która pozwala uniknąć stania w kolejkach i często podróży na drugi koniec miasta. Zmiany w CEIDG jest się w stanie dokonać w kilka minut, bez wychodzenia z domu. Potrzebny jest dostęp do Internetu, urządzenie mobilne oraz profil zaufany, który łatwo można założyć przez stronę internetową swojego banku. Niezbędne jest również posiadanie konta na stronie CEIDG. Po jego założeniu można przejść do wypełnienia wniosku. Tu zasady pozostają te same, co w przypadku składania wniosku w Urzędzie. Zaletą formy elektronicznej jest fakt, że w przypadku braku wypełnienia wymaganego okienka bądź innego błędu, strona automatycznie o tym informuje. Po uzupełnieniu formularza, należy go wysłać. W tym celu należy podpisać się profilem zaufanym. Po wysłaniu wniosku w ciągu kilku dni dane powinny być zaktualizowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *