Czym zajmuje się radca prawny?

Historia zawodu radcy prawnego zaczęła się w latach sześćdziesiątych i pierwotnie tyczyła się obsługi prawnej państwowych przedsiębiorstw w ograniczonym zakresie. Jednak z czasem zawód ten coraz bardziej zaczął upodabniać się do zawodu adwokata, lecz należy mieć świadomość, że są to dwa różne zawody. Radcowie prawni w przeciwieństwie do adwokatów nie mogą reprezentować nas w sprawach karnych czy karnoskarbowych, te dwie dziedziny zostają w obszarze pracy wyłącznie adwokatów.

W czym pomoże nam radca prawny?

W obszarze działalności radcy prawnego zawiera się przede wszystkim udzielanie porad prawnych, przygotowywanie opinii prawnych bądź występowania przed sądami i urzędami głównie w sprawach administracyjnych, gospodarczych, czy cywilnych. Radca prawny może służyć pomocą prawną zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorstwom. Jego działalność może przyczynić się do lepszego i sprawniejszego funkcjonowania firmy na rynku. Co więcej, radca prawny może posłużyć nam swoją wiedzą przy konstruowaniu umów, a także pomóc, kiedy będziemy ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowania.

Radca prawny powinien być także dobrym specjalistą z zakresu prawa rodzinnego, co znaczy, że możemy skorzystać z jego wsparcia prawnego w przypadku spraw rozwodowych i powiązanych z nim różnych komplikacji np. sprawowania opieki nad dziećmi. Ponadto osoba wykonująca zawód radcy prawnego może świadczyć nam porady i reprezentować nas w sprawach tyczących się spadków i darowizn, odszkodowań oraz ubezpieczeń, jak i również sporów i roszczeń wobec naszych pracodawców.

Kto może zostać radcą prawnym?

Droga do zawodu radcy prawnego jest dość ciężka, żmudna i wymaga wielu lat systematycznej nauki. Pierwszym krokiem jest ukończenie pięcioletnich studiów prawniczych, dzięki którym uzyskamy tytuł magistra prawa. Następnie należy odbyć aplikację radcowską trwającą trzy lata i kończącą się obszernym egzaminem. Jednak to nie koniec wymagań dotyczących wykonywania zawodu radcy prawnego. Należy pamiętać, że radca prawny to zawód zaufania publicznego. Osoba chcąca zostać radcą prawnym musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz móc w pełni korzystać z praw publicznych. powinna także wykazać się godnością i nieskazitelnym charakterem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *