Jak oszczędzać pieniądze? 5 sprawdzonych sposobów

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jak oszczędzać pieniądze, warto odpowiedzieć na inne pytanie – dlaczego chcę oszczędzać pieniądze? Jaką mam motywację do oszczędzania pieniędzy?
Oszczędzanie pieniędzy wymaga samodyscypliny i często wyrzeczeń. Dlatego warto wyznaczyć sobie jakiś konkretny cel, do którego zmierzamy. Takim celem może być cokolwiek – wymarzone wakacje, nowy samochód lub komputer, przyszła emerytura, etc.

Kiedy mamy jasny cel, to możemy ułożyć konkretny plan jak  i na czym oszczędzać pieniądze.

5 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie pieniędzy:

 1. Nie marnuj jedzenia.
  Statystycznie jedna Polska rodzina wyrzuca miesięcznie produkty spożywcze o wartości 50 zł. Jednym z powodów jest robienie zbyt dużych, nieprzemyślanych zapasów wskutek czego część jedzenia zwyczajnie się psuje i nie nadaje do spożycia. Głównym jednak powodem jest przekroczenie daty przydatności produktów spożywczych.Dlatego rób przemyślane zakupy. Kupuj tyle ile jesteś w stanie zjeść. Kupuj produkty, których naprawdę potrzebujesz. Miej ze sobą zawsze listę zakupów. Sprawdzaj daty przydatności produktów spożywczych. Dzięki przemyślanym zakupom możesz zaoszczędzić w skali roku ok. 600 zł.
 2. Rób przemyślane zakupy
  Zanim udamy się na zakupy, czy to do sklepu, czy do galerii handlowej, warto zrobić listę rzeczy które chcemy kupić. Często jest tak, że planujemy kupić kilka podstawowych rzeczy, a wyjeżdżamy z pełnym koszykiem innych zakupów. Jeśli już zrobimy listę, to postanówmy, że będziemy się jej trzymać. Pomoże nam to uniknąć niekontrolowanych zakupów i oszczędzimy w ten sposób sporo pieniędzy.
 3. Kupuj poza sezonem
  Kupowanie różnych towarów poza sezonem również pomoże nam zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Dla przykładu jeśli ogrzewasz dom węglem, to kupując go poza sezonem oszczędzasz na tonie polskiego orzecha 60 zł.
  To samo dotyczy kupowania ubrań czy produktów rekreacyjno-sportowych.
 4. Wspólne wyjazdy do pracy
  Jak oszczędzać pieniądze na dojazdach do pracy? Jeśli pracujesz na etacie i dojeżdżasz do pracy kilkanaście lub kilkadziesiąt km, to warto dogadać się ze współpracownikami i jeździć do pracy jednym samochodem. Wspólna zrzutka na paliwo pomoże  nam zaoszczędzić kolejne pieniądze
 5. Rób kanapki do pracy
  to kolejny sposób na to jak oszczędzać pieniądze. Zrobienie kanapek kosztuje nas nie wiele, a pozwoli zaoszczędzić całkiem sporo w skali roku na kupowaniu gotowych produktów w automacie czy korzystaniu z barów szybkiej obsługi.

One thought on “Jak oszczędzać pieniądze? 5 sprawdzonych sposobów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *