Polacy i praca w USA: co, gdzie, za ile i czy nadal się opłaca? Sprawdź jak wyjechać i na co można liczyć za wielką wodą

Stany Zjednoczone Ameryki od początku swojego powstania – to nadal jest bardzo młode państwo – przyciągały ludzi z całego świata. “American dream” lub określenie “kraj możliwości” – nadal stosują się do USA i pracy w tym kraju. Jak wygląda poszukiwanie pracy w Stanach obecnie i czy warto to robić?

Dlaczego ludzie chcą pracować w USA?

USA to kraj multikulturowy, zajmujący prawie cały kontynent, ukonstytuowany na zasadach wolności i demokracji, jednym słowem – kraj, który od początku był ziemią obiecaną dla milionów uchodźców, emigrantów lub po prostu bardzo zdolnych ludzi, którzy w USA widzą miejsce realizacji swojego potencjału.

Znalezienie dobrej pracy w USA może nie być łatwe, ale z pewnością w tym państwie mamy do czynienia z pewną wysoką kulturą pracy (która historycznie wywodzi się z protestantyzmu, który z kolei został zaimportowany do Nowego Świata z Europy), gdzie z jednej strony wymaga się od pracownika wiele, z drugiej strony bardzo dobrze się płaci. “Amerykański styl pracy” to z jednej strony podwinięte rękawy koszuli brokera z wall street, które mówią: “take it easy”, z drugiej oczekiwanie najwyższego profesjonalizmu, ale też docenienie klasy pracującej i dbałość o ludzi pracy już na poziomie administracji rządowej. Duże znaczenie ma też słynna amerykańska “soft power”, czyli rodzaj kultury, którą mogą być filmy z Hollywood, ale też taki fakt, że to właśnie z USA pochodzi najwięcej noblistów. Elvis Presley i Harvard. To właśnie przyciąga ludzi do Stanów.

Jak wygląda praca w USA?

Polacy rozumieją to bardzo dobrze, ponieważ tworzą w USA dużą diasporę, Polonię, której centrami stały się Chicago oraz Nowy Jork (w tych wielkich miastach mamy nawet polskie dzielnice, a wielu naszych najwybitniejszych twórców zapamiętało w swoich dziełach życie Polaka na emigracji w USA).

W USA obowiązuje dosyć duża mobilność na rynku pracy, który jest bardzo chłonny i otwarty. Powszechne mniemanie Amerykanina o pracy to skojarzenie z szacunkiem dla osoby pracującej. Wiele miejsc pracy w USA oferuje własne benefity, różnego rodzaju programy socjalne i inne, ale część decyzji o warunkach pracy zapada na szczeblu federalnym. Każdy wybierający się do pracy w USA musi wiedzieć, że tam pracuje się ciężko, ale dzięki pracy żyje się naprawdę na światowym poziomie. O szczegółach tego, jak wygląda praca w USA dowiadujemy się ze świetnego artykułu w Aplikuj.pl. Polacy znajdują miejsca zatrudnienia w Ameryce w branży budowlanej, samochodowej, jako pomoc hotelowa, chętnie są przyjmowani jako barmani, ale też wielu Polaków spotkamy w największych korporacjach na Manhattanie lub wśród pracowników naukowych najlepszych uniwersytetów.

Co jeszcze Polak musi wiedzieć o pracy w USA?

Polacy są z reguły dobrze witani w USA jako pracownicy, praktycznie w każdym Stanie. Wizerunek Polaka w USA jest pozytywny. Amerykanie pamiętają kilka nazwisk: Kościuszko, Wałęsa, Jan Paweł II, i uważają Polskę na ważnego sojusznika. Wielu Polaków odniosło spektakularne sukcesy zawodowe w USA – często na zasadzie “od zera do bohatera”.

Zdobycie wizy może być jednak problemem. Ostatnie regulacje nieco ułatwiają to zadanie. Być może będzie ono jeszcze prostsze wraz z polityką wizową i emigrancką obecnego prezydenta USA, Joe Bidena, którego polityka przyjmowania i inkluzji może mieć duży wpływ także na łatwość znalezienia pracy przez obcokrajowca w USA.

Agencje pracy w USA dla Polaków

Agencje pracy USA – biura pracy w USA działają bez zarzutu także dla Polaków. Jeżeli chcesz zacząć nową przygodę w Nowym Świecie lub po prostu masz zamiar pracować w Ameryce, wtedy zalecamy uprzedni kontakt z dobrą agencją pracy w USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *