Praca za granicą jest kuszącą propozycją dla wielu Polaków – wyższe zarobki, wyższy standard życia i możliwość zobaczenia świata często motywują rodaków do nieprzemyślanych wyjazdów i sprawiają, że są podatni na oszustwa. Jak tego uniknąć?
Ogłoszenia praca za granicą – gdzie szukać ofert?
Najwięcej ofert pracy za granicą można znaleźć w Internecie – najbardziej sprawdzonym i bezpiecznym miejscem będzie EURES oferujące nie tylko ogłoszenia o pracę na terenie Unii Europejskiej, ale i wyszukiwanie kursów językowych, dofinansowań do wyjazdów i przygotowywanie odpowiednich dokumentów do aplikacji.
Można również skorzystać z ofert wystawionych na serwisach rekrutacyjnych, polskich oraz zagranicznych, np. Pracuj.pl czy Indeed.com. Wystarczy poświecić trochę czasu na przeglądanie wystawionych ofert. Można również skorzystać z platform społecznościowych, jak Facebook czy LinkedIn ułatwiających zdobywanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami czy przyszłymi współpracownikami.
Innym sposobem na znalezienie pracy są agencje pośrednictwa, które zajmują się aplikacją Klientów do różnych miejsc pracy i dbaniem o urzędowe sprawy związane z kandydowaniem do pracy za granicą.
Do jakiego kraju wyjechać?
Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania ofert warto zastanowić się, w jakim kraju warto szukać zatrudnienia. Będzie to zależało od wielu indywidualnych czynników, jak umiejętności językowe czy odległość od domu, ale także od tego, co oferuje kraj docelowy.
Polacy najchętniej wyjeżdżają do Niemiec, Niderlandów, Norwegii i Szwecji. Jeszcze do niedawna można było odnotować wysoki poziom emigracji do Wielkiej Brytanii, jednak wszystko zmieniło się przez jej wyjście z Unii Europejskiej.
Emigracja zarobkowa przyciąga wysokimi przychodami, prestiżem związanym z wyjazdem za granicą, rozwojem kariery, a często także możliwością usamodzielnienia się i poznania innych kultur oraz nowych ludzi.
Ogłoszenia praca za granicą – jak nie dać się oszukać?
Należy uważać już w czasie poszukiwań ogłoszeń – wiele cudownie brzmiących ofert zapewniających wysokie wynagrodzenie w krótkim czasie jest zwyczajnym oszustwem w celu wyciągnięcia pieniędzy. Lepiej postawić na sprawdzone portale polecane przez innych użytkowników czy znajomych.
Jeżeli w którymkolwiek momencie aplikacji pojawi się prośba o poufne dane, numery kont bankowych, dodatkowe przelewy czy opłaty wstępne, powinno się zrezygnować z aplikacji. Jest to jasna próba oszustwa i wykorzystania Klienta zostawiająca go bez pieniędzy i bez pracy. Warto upewnić się, że praca będzie wykonywana zgodnie z prawem i zatrudnienie będzie potwierdzone umową.
Trzeba zachować szczególną ostrożność wybierając agencję zatrudnienia – powinna mieć wpis do rejestru agencji i wymagany certyfikat. Należy także dokładnie przeczytać umowę, aby uniknąć podpisania niekorzystnych warunków.