Wiele osób chwali sobie pracę na produkcji. To jednak, czy dane stanowisko nam odpowiada, jest sprawą bardzo indywidualną. Jakich kwestii charakterystycznych dla zakładów produkcyjnych warto mieć świadomość, myśląc o zgłoszeniu swojej kandydatury do przedsiębiorstwa z tego sektora?
Zmianowy czas pracy
Praca na produkcji zazwyczaj wiąże się z systemem zmianowym – najczęściej z podziałem na dwie lub trzy zmiany. Wiele fabryk działa 24 godziny na dobę, a ich pracownicy wykonują swoje obowiązki przez 8 lub 12 godzin dziennie (uzyskując później oczywiście odpowiednią ilość czasu na odpoczynek). Myśląc więc o swojej kandydaturze do firmy produkcyjnej, musisz mieć na uwadze, że prawdopodobnie w twoim harmonogramie pojawią się również tzw. „nocki”. Choć dla niektórych, szczególnie początkowo, zmiana układu dnia może być wyzwaniem, równocześnie wiele osób ceni sobie taki tryb pracy z uwagi na dostępność w ciągu dnia, umożliwiającą chociażby załatwianie bez konieczności wykorzystywania urlopu spraw urzędowych. W przypadku pracy w systemie zmian 12-godzinnych pracownicy chwalą sobie to, że w ten sposób mają minimum trzy dni w tygodniu wolne.
Zakres działań
Części osób, które nie miały dotychczas zbyt dużej styczności z pracą produkcyjną, może wydawać się ona monotonna. Zakres obowiązków zależy jednak od wielu czynników – m.in. branży, w której działa dane przedsiębiorstwo, a także stanowiska, o które się ubiegamy. Przykładowo, do obowiązków operatora maszyn zwykle należy obsługa i konserwacja urządzeń produkcyjnych, ale i m.in. dbanie o wysoką jakość produktów. Magazynier za to najczęściej jest odpowiedzialny za przyjmowanie produktów do magazynu, układanie, kompletowanie zamówień i ich pakowanie (z pomocą wózków widłowych lub ręcznie). Technicy natomiast dbają o modernizację maszyn czy usuwanie awarii. Zatrudnienie w przedsiębiorstwie produkcyjnym może mieć różne oblicza, przed złożeniem aplikacji przyjrzyj się więc zadaniom, które będą na ciebie czekały w związku z objęciem danego stanowiska.
Możliwość startu bez doświadczenia
Przedsiębiorstwa produkcyjne często prowadzą rekrutacje na stanowiska niewymagające od aplikujących wcześniejszego doświadczenia. Dla osób rozpoczynających swoją ścieżkę zawodową niewątpliwie to ogromna zaleta. Na szkolenie pracowników stawia m.in. producent opon Bridgestone – to właśnie od wdrożenia i przekazania wiedzy zaczyna się praca w fabryce. Stargard i Poznań, to miasta, w których firma produkuje, a także regularnie rekrutuje nowych członków załogi.
Zatrudnienie w branży produkcyjnej niewątpliwie ma swoją specyfikę. Wielu przedstawicieli tego sektora chwali w niej sobie chociażby organizację pracy.