Kwota wolna od podatku w 2020 – ile wynosi? Co to jest?

Praktycznie każdy obywatel Polski powinien wiedzieć, co to jest kwota wolna od podatku i ile ona wynosi. Są to ważne informacje, dla osób które rozliczają się na podstawie PIT-36 lub PIT-37. Jedak takie informacje powinni znać wszyscy, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będą przydatne.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2020 roku?

W bieżącym roku, kwota ta wynosi 8000 złotych brutto.

Co to jest kwota wolna od podatku?

Jest to wysokość dochodu, od którego nie trzeba płacić podatku np. zarobiliśmy pięć tysięcy w 2020 roku, czyli nie zapłacimy podatku od tej kwoty.  Natomiast obowiązkowo trzeba złożyć PIT w urzędzie skarbowym. Korzystać mogą z tego osoby pracujące na umowę o dzieło, zlecenie itp. Wszyscy którzy rozliczają się na podstawie PIT-36 i PIT-37.

Jak obliczyć?

Ulga jest zależna od przychodu rocznego, czyli osoba która zarobiła mniej niż 8000 złotych brutto, nie zapłaci podatku. Natomiast od 8000 złotych do 13 000 złotych, wysokość wolnej kwoty wynosi od 8000 złotych do 3091 złotych, maleje ona wraz ze wzrostem dochodów. Gdy, zarobiliśmy w roku od 13 000 złotych do 85 528 złotych, otrzymamy 3091 złotych ulgi. Od 85 528 złotych do 127 000 rocznego przychodu, kwota wolna od podatku wynosi od 3091 do 0 złotych, tak samo jak w przypadku progu drugiego. Ostatni, zarobek od 127 000 złotych, w tym przypadku jest to 0 złotych. Dodatkowo warto wiedzieć, że pierwszy, trzeci i ostatni próg jest stały, ale drugi i czwarty degresywny. Jak widać jest to bardzo proste, wystarczy zsumować roczny dochód i sprawdzić w jakim progu się mieścimy.

Co można odliczyć, aby dostać większy zwrot lub mieć wyższą ulgę?

Odliczyć można:

– wpłaty na cele charytatywne

– koszty związane z rehabilitacjami

– dzieci

–  koszty związane z kupowaniem leków

– ulgę związaną z edukacją, obowiązuje od 2019 roku

O więcej ulg, najlepiej spytać się swojej księgowej. Jest tego dużo, a niedawno dodano nowe.

 Podsumowanie

Zagadnienie ,,kwota wolna od podatku,, powinni znać wszyscy. Tak samo jakie dostępne są ulgi, aby zyskać więcej rozliczając się. Sprawdzenie czy dana nam, się należy jest bardzo proste. Wystarczy zobaczyć w tabelach, która nam się należy. Identycznie jest z kwotą wolną od podatku. Oblicza się się roczny przychód i w odpowiedniej rubryce patrzy, ile możemy otrzymać ulgi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *